Сайт села ПИКІВ

Розклад автобусів
  • 07:20-08:05 Калинівка-Пиків
  • 09:40-10:20 Калинівка-Пиків
  • 10:55-11:30 Вінниця-Шепіївка
  • 12:40-13:25 Калинівка-Пиків
  • 14:00-14:55 Калинівка-Шепіївка
  • 16:35-17:15 Калинівка-Пиків
  • 17:40-18:30 Калинівка-Пиків
  • 19:00-19:55 Вінниця-Шепіївка

Партизанська діяльність

В Пикові була створена підпільна група, яка мала зв’язки з партизанським загоном ім. В.І. Леніна, що дислокувався у Чорному лісі. Очо­лював цю групу учитель старо-пиківської школи Антон Павлович Тимощук, родом з села Уланова. Під час окупації він працював завгоспом у лікарні, на горищі якої переховував поранених партизанів.

Головним лікарем тут працював Андрій Олександрович Ромняков. Він лікував партизанів, місцевій молоді давав фіктивні довідки про заразні інфекційні і невиліковні хвороби, щоб врятувати їх від німецької каторги. За зв’язки з партизанами його разом з дружиною Ніною Миколаївною в 1944 році було розстріляно в м. Калинівка.

Ось як описує про це учасник бойових дій, наш земляк, Піхота Іван Васильович: “У 1944 році я служив у винищувальному протитанковому артилерійському полку шофе­ром. Підвозив снаряди. Після звільнення Житомира, я отримав наказ доставити снаряди до Тернополя. їдучи через Калинівку, я вирішив заїхати в Пиків, щоб побачитися з рідними після трьох років розлуки.

23 квітня 1944 року в неділю ми з солдатами пішли на похорон го­ловного лікаря Ромнякова Андрія Олександровича. На його могилі ми дали бойовий салют з автоматів”.

Партизани часто заходили в село. Допомагав партизанам і Сергій Леонідович Мандзюк – завідуючий Жигалівським млином, що належав Пиківському рибгоспу.

Ось що розповідає про це учасник підпільної групи Фалатюк Ф.Ф: “Протягом тривалого часу, з 1942-го по 1943 рік, Манзюк С.Л. постачав партизанам борошно і крупи.

А його дружина Марія Іванівна забезпечу­вала харчуванням окремі партизанські групи, що залишались на відпочинок у Пикові. Часто до їх хати забігали погрітись, повечеряти пар­тизани, які повертались з оперативних зав­дань. Через необережність та ігнорування правил конспірації Манзюк С.Л. поквитався життям”.

В умовах жорстокої гітлерівської окупації моральний дух пиківчан підтримував наш од­носельчанин Фалатюк Олександр Гнатович, який сконструював радіоприймач і слухав повідомлення Радянського Інформаційного Бюро. Ці відомості були основою листівок, які розповсюджувалися серед місцевого населен­ня. Заходив у наше село з партизанами колишній ст. піонервожатий старопиківської школи Коцюбинський Ігор Данилович.

Джерело: Історія села Пикова