Сайт села ПИКІВ

Розклад автобусів
  • 07:20-08:05 Калинівка-Пиків
  • 09:40-10:20 Калинівка-Пиків
  • 10:55-11:30 Вінниця-Шепіївка
  • 12:40-13:25 Калинівка-Пиків
  • 14:00-14:55 Калинівка-Шепіївка
  • 16:35-17:15 Калинівка-Пиків
  • 17:40-18:30 Калинівка-Пиків
  • 19:00-19:55 Вінниця-Шепіївка

Михайло Коцюбинський

Ми, пиківчани, гордимося тим, що у свій час у нашому селі проживав всесвітньовідомий український класик Михайло Михайлович Коцюбинський.

З приводу того, коли і як потра­пила родина Коцюбинських у волосне містечко Пиків, тодішнього Вінницького повіту є різні тлумачення й припущення. Довголітні пошуки і дослідження дозволяють нині на це питання відповісти достовірно. У пошуках шматка хліба батько майбутнього письменника Михайло Матвійович Коцюбинський з великою родиною тривалий час мандрував по всьому Поділлі (Радівка, Бар, Кукавка, Шаргород), аж нарешті зупинив­ся в волосному містечку Станіславчику, діставши там посаду волосно­го писаря. Це насторожило і збентежило місцевого старшину Василя Скульського, що такий поважний на той час чоловік з титулом радника працює на посаді писаря з платнею в 20 крб. на місяць.

В 1881 році народовольці вбили царя Олександра II, і це в якісь мірі погіршило становище родини Коцюбинських. Бо до майбутнього письменника частенько навідувались недавні товариші по Шаргородському духовному училищі, а тепер семінаристи Кам’янець-Подільської духовної семінарії Валер’ян Боршковський та Віталій Дзюбинський, які були виключені з семінарії за участь у революційно-народницькій організації “Подільська дружина”. Після цього Скульський різко змінив своє ставлення до Коцюбинського, чіплявся до всякого дріб’язку. Через деякий час писаря було звільнено з посади. Зі скрутного становища Коцюбинського несподівано виручив місцевий адвокат Давид Сойфер. До нього приїхав у якійсь справі голова Пиківської міщанської управи. Він охоче погодився прийняти Михайла Матвійовича на посаду діловода міщанської управи. Так на початку вересня 1882 року Коцюбинські переїжджають до Пикова, який на той час мав волосну і міщанську управи. Михайлу Коцю­бинському на той час виповнилося 18 років. Він швидко налагоджує свої зв’язки зі своїми товаришами: К. Туркевичем з Янева, В. Биршковським з Мізякова, В. Дзюбинським з Рогинець. Всі вони нелегально зустрічаються і виношують плани революційної боротьби. Біля костьолу був розташований одноповерховий мурований будинок на вісім вікон по фасаду. Тут розміщалася міщанська управа, де з жовтня 1881р. працював батько українського класика.

В одній кімнаті цього будинку жила родина Коцюбинських. Тепер це службове приміщення поштового відділення зв’язку.

Багата історія Пикова, його архітектурні пам’ятки, унікальна при­рода з живописними пейзажами не могли не зацікавити допитливого юнака. Любив він, як розказують старожили, милуватися краєвидами містечка, бродити вздовж мрійливої Сниводи. Майбутній письменник пильно придивлявся до життя пиківчан, про все розпитував – вивчав велику книгу життя. Саме під впливом цих спостережень він зворушливо описав на папері людське горе і розповів про нього так, що весь світ почув! І появилися оповідання “Харитя“, “Ялинка“, “Маленький грішник”. Перебування 18 річного Михайла в Пикові стало для нього великою життєвою школою – періодом гарту і змужніння.

Не встигли Коцюбинські, як слід облаштуватися на новому місці, як довелося збиратися в дорогу. На голову міщанської управи було обра­но нову людину, а він підшукав собі нового діловода. Втративши посаду, Михайло Матвійович позбувся на цей раз і сім’ї. Спродавшись і зневірившись у чоловікові, Гликерія Максимівна, мати Михайла повертається з дітьми в рідну Абазівку до Вінниці. А Михайло Матвійович, втративши віру в те, що зможе утримувати родину за мізерні копійки, кілька років блукав селами і містечками Поділля, живучи у злиднях випадковими писарськими заробітками… В 1886 р в Тростянці Брацлавського повіту будучи самотнім і хворим, він помирає.

Так закінчується одна з найболючіших драм у родині Коцюбинських.

Перебування Михайла Коцюбинського в Пикові свято шанують пиківчани.

У середній школі обладнано музейний куточок, експозиція якого постійно поновлюється новими документами, книжками.

На літературно-музичних вечорах у школі, будинку культури часто звучить слово про Коцюбинського.

Джерело: Історія села Пикова