Сайт села ПИКІВ

Розклад автобусів
  • 07:20-08:05 Калинівка-Пиків
  • 09:40-10:20 Калинівка-Пиків
  • 10:55-11:30 Вінниця-Шепіївка
  • 12:40-13:25 Калинівка-Пиків
  • 14:00-14:55 Калинівка-Шепіївка
  • 16:35-17:15 Калинівка-Пиків
  • 17:40-18:30 Калинівка-Пиків
  • 19:00-19:55 Вінниця-Шепіївка

Собор Олександра Невського

Загальноприйнято думати, що великі собори і храми споруджувалися лише у великих містах. Але, вдивляючись в історію села Пикова, переконуєшся, що бажаючи догодити Господу, не лише постом і молитвою, наш народ, який бідував, переслідувався і принижувався, творив справжні дива — своїми руками зводив неперевершені шедеври духовності. Одним з таких див — величавий собор, який був побу­дований 1903 році в нашому селі.
Не маючи сім’ї і будучи дуже віруючою людиною, Олександр Стефанович усі зусилля свого життя присвятив цій святій справі. Будівництво собору розпочалося в кінці XIX ст., а освячений він був у 1903 році на честь благовірного князя Олександра Невського, який одразу ж увійшов в історію, як один з найбільших соборів Поділля.
Над входом у собор височіла величава дзвіниця, висотою біля 40 метрів. Центральна частина собору мала форму куба, і була увінчана великим і п’ятьма меншими куполами. Загальна довжина храму сягала 50-ти метрів. Нижня частина собору була викладена з каменю, висота якої сягала біля 5 метрів.
Для спорудження собору були запрошені кращі зодчі, а для написання ікон — провідні майстри іконописної майстерні Києво-Печерської Лаври.
Старожили розповідають, щоб побудувати такий храм потрібні були великі кошти і щоб їх зібрати, по навколишніх селах ходили обрані народні посланці і збирали пожертвування. Зібрали 100 тис. карбованців, а ще 100 тис. крб. дав Сафонов на внутрішнє оздоблення.
Куполи собору були покриті оцинкованою жерстю. Опалення — калориферне, що на той час було новизною. В бібліотеці храму зберігалось багато унікальних церковних і світських видань.
Інтер’єр відсвічував позолотою, сріблом, оксамитом. Доріжка до іконостасу була застелена персидськими килимами. 12 спеціально обладнаних ніш були місцем поховання знатних осіб. В одній з них у 1908 році був похований сам Сафонов.

Не довго проіснував прекрасний собор. В 1930 роках настоятель храму Веселовський Іван Єпіфанович був репресований і засуджений «за антирадянську діяльність» на три роки таборів. Подальша доля його невідома.
В 1937 році на сесії Пиківської сільської ради було прийнято ганебне рішення розібрати собор на будівельні матеріали для будівництва школи в селі Шепіївка. Ікони храму були частково знищені, а з найбільших виготовили сейф і стільці для сільської ради.
Руйнування святині продовжувалося декілька місяців. З усипальниці було винесено і викинуто в рів тіло зодчого собору Сафонова.

Джерело: Історія села Пикова